martes, 1 de mayo de 2012

El texto "Palabras" en polaco

Słowa


Jak nazwać wrażenie, które pozostaje, kiedy czujesz, że wypowiadasz nieodpowiednie słowa, kiedy nie udaje ci się wyrazić tego, co czujesz? Jak nazywa się to, kiedy pragniesz krzyczeć i nie wiesz dobrze, dlaczego? To musi się jakoś nazywać.

I kiedy nie umiesz opisać tego, co uwiera twoją duszę, nie umiesz tego opisać, i nie masz z kim się tym podzielić. Jak to się nazywa? Na pewno istnieje jakaś nazwa.

Pokazuje słownik.

Wczoraj w nocy szukałam pewnych słów w słowniku: Smutek, Frustracja, Bezsilność, Strach, Lęk, Wrogość...Samotność.

Szuka w słowniku i czyta.

Samotność: …..............................


Słownik jest napisany prozą, ale niektóre znaczenia powinny być napisane wierszem., wtedy nie byłoby tak trudno zmierzyć się z tak zimnym i suchym opisem. Bicie serca nie mieści się na tych kartkach.

Podkreśliłam pewne słowa na czerwono.

Pokazuje je.

Głaskać, Wydarzenie, Radość, Przyjaciel, Miłość...Pomoc.

Ale nie czytam znaczeń. Boję się, że nie będę w stanie przypisać twarzy, oczu lub przynajmniej imienia do każdego słowa.

Może dzięki całej tej informatyce będziemy mogli kiedyś stworzyć nasz słownik. Albo, najlepiej, słownik wspólny, zbiorowy: z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi- słownik, który nam wyjaśni. Ja wymyślałabym słowa.

Szuka w słowniku liter i zaczyna je wymawiać.

Obok litery M napisałabym słowo Miejskadżungla: wtedy, kiedy ktoś czuje, że miasto go przytłacza. Przy literze N napisałabym: Nikogoniezauważać.

Patrzy na niego/nią.

To słowo...myślę, że wiele ludzi rozumie, ono znaczy.

Przy literze  W napisałabym Wszyscyludźmi. Ważne, żeby o tym nie zapominać. Myślę, że to słowo jest bardzo istotne. Wszyscyludźmi.  Wszyscyludźmi cały czas. Od  pierwszego tchnienia życia do ostatniego.

No cóż. Może słowa nie powinny być takie ważne. Ale są. Jedno słowo przygnębiło mnie kiedyś na długi czas. To było słowo „Żegnaj”. A ja przeżyłam je jak wyrok. Jeśli jakieś słowo jest wyrokiem, na nic nie zda się szukanie jego znaczenia w słowniku.

A jednak istnieją słowa – objęcia, słowa pełne zawsze nowych i świeżych znaczeń. Słowa-objęcia  powodują, że chce nam się  żyć i ratują nas z każdej porażki. W słowniku są wymieszane z innymi słowami, słowami-nożami (ostrymi, bolesnymi, lodowatymi). Ale ja zawsze umiem je odróżnić. Słów-objęć nie porwie wiatr.No hay comentarios: